Ciąża

Antykoncepcja

Antykoncepcja to wszelkie metody służące zapobieganiu zajściu w ciąże. Metod antykoncepcji jest szerokie spektrum a skuteczność antykoncepcji różna. Odpowiednią dla kobiety metodę antykoncepcji powinien dobierać lekarz ginekolog.

Antykoncepcja jest tematem niezwykle szerokim, a jej historia sięga niemalże zarania dziejów. Od początku naszej historii cywilizacji były bowiem kobiety, które unikały zajścia w ciąże, bądź wolały samodzielnie wybrać czas na dziecko nie poddając się przypadkowi. Oczywiście, metody przez wieki się zmieniały, a teraz dysponujemy już niezwykle szerokim spektrum różnorodnych metod, które pozwalają na dobór metody właściwej dla każdej kobiety. Pamiętać jedynie należy, że nie każda metoda antykoncepcji jest równie skuteczna.

Przeczytaj również: Przebieg ciąży

Antykoncepcja – skuteczność

Różne środki antykoncepcyjne mają różną skuteczność stosowania. Określeniem skuteczności metod antykoncepcji jest wskaźnik Perla. Określa on ilość zajść w ciąże przy stosowaniu poszczególnej metody w ciągu roku. W związku z tym im wskaźnik jest niższy tym bardziej skuteczna antykoncepcja. Brak stosowania jakichkolwiek zabezpieczeń jest określany na poziomie 85.

Antykoncepcja – metody

Główny podział metod antykoncepcji jaki można zastosować to podział na metody hormonalne i niehormonalne.

Antykoncepcja niehormonalna

Za środki antykoncepcji niehormonalnej uznamy wszystkie te środki, których stosowanie nie wymaga ingerencji w gospodarkę hormonalną kobiety. W ramach antykoncepcji niehormonalnej wyróżnia się antykoncepcję naturalną, wkładki wewnątrzmaciczne oraz antykoncepcję doraźną.

  • antykoncepcja naturalna to wszelkie metody które polegają na obserwacji własnego organizmu przez kobietę i na podstawie zmian w nim zachodzących kobieta określa kiedy ma dni płodne a kiedy ma dni niepłodne i może bezpiecznie podjąć współżycie. Wszystkie metody naturalne uznawane są metody o niskiej skuteczności i polecane kobietom które planują zajście w ciążę, nie zaś tym, które chcą jej zapobiec.
  • stosunek przerywany – metoda polega na konieczności opuszczenia ciała kobiety zanim z ciała mężczyzny wydostaną się plemniki. Nie jest to skuteczna antykoncepcja – stosunek przerywany wymaga bowiem odpowiedzialności u partnera, znajomości własnego ciała i reakcji a dodatkowo w samym płynie przedejakulacyjnym również mogą znajdować się plemniki, które mogą doprowadzić do zapłodnienia.
  • prezerwatywa – stosowanie tej metody polega na zakładaniu przez mężczyznę lateksowej osłony, która nie pozwala na przedostanie się do ciała kobiety plemników. Prezerwatywy stosowane są jako doraźne metody antykoncepcji, – po pierwsze dlatego, że ich stosowanie jest zawodne (pęknięcia), po drugie dlatego iż prezerwatywy dla niektórych mężczyzn są niewygodne. Zaletą prezerwatywy jest ochrona przed chorobami wenerycznymi. Poza stosunkiem przerywanym i zabiegiem chirurgicznym polegającym na podwiązaniu nasieniowodów, prezerwatywa to jedyna antykoncepcja dla mężczyzn.
  • globulki i środki plemnikobójcze – aplikowane przed podjęciem współżycia. Ich zadaniem jest uniemożliwienie plemnikom przedostanie się do komórki jajowej. Minusem tej metody (poza niezbyt dużą skutecznością jest możliwość wywołania uczulenia)

Antykoncepcja hormonalna

Za najbardziej skuteczną metodę antykoncepcji uznawana jest obecnie antykoncepcja hormonalna, polegająca na ingerowaniu w gospodarkę hormonalną kobiety. Pigułki antykoncepcyjne mają za zadanie powstrzymać owulację, zagęścić śluz wewnątrz maciczny oraz obniżyć poziom hormonów koniecznych do umożliwienia zagnieżdżenia się zapłodnionego jajeczka. Metody hormonalne, to antykoncepcja dla kobiet.

W ramach metod hormonalnych wyróżnia się:

  • tabletki hormonalne – tabletki antykoncepcyjne dostarczają do organizmu odpowiednie dawki hormonów blokujące owulację. Mogą występować jako mikropigułki, lub jako tabletki trójfazowe. Jest to metoda dość wygodna – wymaga jedynie regularnego, codziennego zażywania pigułek antykoncepcyjnych.
  • plastry hormonalne – antykoncepcja za pomocą tej metody różni się od stosowania tabletek antykoncepcyjnych sposobem dostarczania hormonów do organizmu. Jest to dość nowa i wygodna metoda.
  • implanty hormonalne – antykoncepcja ta metodą pozwala na długie zabezpieczenie się przed ciążą bez konieczności pamiętania o zażywaniu dodatkowych środków. Jest to jednak metoda bolesna i zalecana jedynie dla kobiet które są pewne tego ze przez dłuższy czas nie będą chciały posiadać dzieci.
  • antykoncepcja wewnątrzmaciczna – polega na umieszczeniu w organizmie kobiety wkładki wewnątrzmacicznej, która uwalnia hormony oraz dodatkowo powoduje reakcje organizmu zwiększające bezpieczeństwo stosunków
  • antykoncepcja po stosunku – metoda doraźna, hormonalna, umożliwiająca zapobiegnięcie ciąży już po stosunku, który niesie ze sobą ryzyko zajścia w ciąże. Tabletka po stosunku zawiera dawkę hormonów które nie pozwalają na zagnieżdżenie się zapłodnionego jajeczka. Ze względu na to iż jajeczko jest już zapłodnione niektórzy nazywają ją tabletką wczesnoporonną. Nie jest to metoda która pozwala na regularne stosowanie, powoduje bowiem spore spustoszenie hormonalne w organizmie kobiety.

Warto pamiętać o tym, iż każda metoda antykoncepcji nie jest 100% pewna i każda też ma swoje ograniczenia które powodują że nie dla każdej kobiety, każda metoda antykoncepcji będzie odpowiednia. Przy planowaniu metody niezbędny jest więc lekarz ginekolog. Antykoncepcja którą dobierze powinna wziąć pod uwagę zarówno stan fizjologiczny jak i potrzeby psychiczne kobiety.

Agnieszka Sobkiewicz
Redaktor naczelny portalu Promedycyna.pl - z branżą związana od ponad 5 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.