Choroby skóry Porady

Co stosować na trądzik?

Trądzik jest jedną z bardziej nieprzyjemnych dolegliwości pojawiających się w różnych sytuacjach. Najczęściej łączy się go z wiekiem dojrzewania. Wtedy to burza hormonów doprowadza do pojawiania się łojotoku, który sprzyja występowaniu pryszczy. Jednak istnieją również inne powody rozwoju tego schorzenia. Bardzo często okazuje się, że na trądzik wpływ mają różne substancje wykorzystywane w codziennym życiu.

Wielokrotnie powodem są pewne składniki kosmetyków bądź leków. Zanim rozpoczniemy walkę z pryszczami, warto dowiedzieć się, czym są powodowane. Trądzik młodzieńczy łatwo jest rozpoznać, ze względu na wiek chorego oraz dodatkowe objawy, jak choćby nadmierne przetłuszczanie się skóry. Natomiast pozostałe rodzaje mogą różnić się częstotliwością występowania, konkretnymi momentami, w których schorzenie się nasila czy też pobocznymi symptomami, jak np. zaczerwienienia czy drobne opuchnięcia skóry.

Rozpoznanie rodzaju trądziku jest pierwszym ważnym krokiem w jego zwalczaniu. Odpowiednia diagnoza pozwala dobrać konkretne specyfiki kosmetyczne bądź farmakologiczne. Najlepiej jest jednak skonsultować się z dermatologiem, który powie nam, co na trądzik pomoże nam się z nim uporać. W niektórych sytuacjach wystarczające są kosmetyki powszechnie dostępne w drogeriach. Najczęściej są to żele do mycia twarzy, peelingi pomagające w głębokim oczyszczaniu, kremy, maseczki czy toniki. Możne też stosować specjalne plastry bądź korektory punktowe. Bywają jednak poważniejsze przypadki, w których nie da się wyleczyć zmian skórnych bez zastosowanie antybiotyków. Ich przepisanie leży w gestii lekarza. Powinien on jasno określić dawki, jakie należy przyjmować i kontrolować postępy w leczeniu. Dodatkowo, powinien też wyjaśnić, jakie czynniki mogą sprzyjać zaognianiu się wyprysków. Przede wszystkim, jest to nadmierny stres. U kobiet może to też zależeć od fazy cyklu menstruacyjnego. Ponadto, występowanie pryszczy może być związane z innymi jednostkami chorobowymi i wspomnianymi wcześniej lekarstwami przyjmowanymi w ramach ich wyleczenia.

Wybierając preparaty na pryszcze, warto kierować się ich składem. Okazuje się, że wbrew wcześniejszym, wieloletnim zapewnieniom, alkohol wcale nie wpływa dobrze na ich usuwanie. Wysusza on skórę, przez co łój jest wytwarzany w jeszcze większych ilościach, a to wpływa na rosnąca liczbę wyprysków. Podobnie jest, jeśli chodzi o działanie słońca i solarium. Dają one efekty, lecz bardzo krótkotrwałe. Wysuszają trądzik, jednak dochodzi do przesadnego wysuszania, dlatego po czasie pryszcze powracają. Mają trądzik, trzeba zdać sobie sprawę z tego, że nie mija on samoistnie. Można jedynie spodziewać się, że po zakończeniu okresu dojrzewania, zmiany skórne znikną, jednak może to trwać nawet kilka lat. Inne typy tego schorzenia mogą pojawiać się okresowo, w zależności od wahań hormonów. Niemniej jednak, są także rodzaje trądziku, przy których terapia pod okiem dermatologa jest niezbędna.

Agnieszka Sobkiewicz
Redaktor naczelny portalu Promedycyna.pl - z branżą związana od ponad 5 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.