Medycyna

Trądzik różowaty bez tajemnic

Trądzik różowaty to choroba typowa dla pań około 40 roku życia. Do tej pory przyczyny jej pojawienia się nie są znane, wiadomo jednak jedno – jest bardzo uciążliwa i przewlekła. Wymaga leczenia farmakologicznego a także specjalistycznej i bardzo skrupulatnej pielęgnacji. Przedstawiamy wszystko, co powinieneś wiedzieć o trądziku różowatym.

Objawy trądziku różowatego

Na trądzik różowaty najczęściej chorują kobiety, które mają jasną skórę i tendencję do powstawania naczynek. Największe nasilenie choroby przypada na 40-60 rok życia, chociaż rozpoczyna się ona tuż po 20. Jest bezpośrednio związana z cerą naczynkową – pojawienie się rumienia trwającego dłużej niż 10 minut sprawia, że naczynka nie maleją, a na środkowej części twarzy zostają utworzone grudki i krostki.

Trądzik różowaty ma kilka postaci. Wszystkie są zlokalizowane w środkowej części twarzy, w okolicy nosa i oczu. Najczęściej pozostają grudki i krostki, czasami jednak stają się one coraz większe i wymagają interwencji chirurgicznej. W skrajnych przypadkach trądzik różowaty zmienia kształt twarzy, a skóra staje się nierówna. Może on także zaatakować oczy i doprowadzić do zapalenia spojówek. Choroba ma okresy nasilenia i remisji.

Przyczyny trądziku różowatego

Przyczyny trądziku różowatego nie są do końca poznane. Na pewno jednak wiadomo, jakie czynniki zwiększają ryzyko rozwoju choroby. Jest to przede wszystkim wspomniana już cera naczynkowa, ale także problemy układu trawiennego, zwłaszcza wrzody, alergia, nadciśnienie tętnicze czy łojotokowe choroby skóry.

Nasilenie objawów jest często skutkiem stresu i złej diety. Czasami przyczyną bywają także alergie i nietolerancje pokarmowe. Wpływ ma również promieniowanie UV, wysoka temperatura, zbyt częste gorące kąpiele czy korzystanie z sauny. Wyraźnie oddziałują także zaburzenia hormonalne (związane z miesiączkowaniem czy chorobami tarczycy).

Pielęgnacja skóry z trądzikiem różowatym

Skóra z trądzikiem różowatym wymaga bardzo starannej i drobiazgowej pielęgnacji. Cera ta potrzebuje przede wszystkim ochrony przed promieniowaniem UV, ponieważ słońce może być jedną z przyczyn zaostrzenia objawów choroby.

Ważne także, by stosować preparaty o działaniu kojącym, które zmniejszą obrzęk i wyeliminują krostki oraz zaczerwienienia. Powinny być to dermokosmetyki najlepszej jakości, ponieważ tylko one zajmą się kompleksowo zmianami chorobowymi skóry. W ich składzie szukaj allantoiny, D-Panthenolu, albo połączenia jednego i drugiego, jak w Multikojącym Kremie do twarzy na dzień Lipo-Rosalgin Pharmaceris. Dodatkowo kosmetyki powinny zawierać substancje antybakteryjne, które wspomogą ustępowanie istniejących zmian zapalnych ropni, wyprysków i guzków.

Leczenie trądziku różowatego

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, że leczenie trądziku przyniesie efekty na zawsze, ale zazwyczaj można bardzo skutecznie zminimalizować objawy i sprawić, że nie będą powracały bądź remisje choroby staną się rzadsze i mniej uciążliwe.

W czasie choroby należy być pod stałą opieką dermatologa. Podaje się wówczas miejscowe środki z antybiotykiem, jak i antybiotyki doustne. W czasie remisji choroby może być konieczne ciągłe przyjmowane leków.

Agnieszka Sobkiewicz
Redaktor naczelny portalu Promedycyna.pl - z branżą związana od ponad 5 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.