Infekcje górnych dróg oddechowych to jedna z najpopularniejszych przyczyn wizyt u lekarza rodzinnego. Stanowią one następstwo infekcji wirusowych lub bakteryjnych. Pacjenci najczęściej skarżą się tutaj na objawy takie, jak katar, kasze, gorączka oraz ból głowy, mięśni oraz ucha.
Infekcja wirusowa czy bakteryjna?
Odróżnienie czy infekcję górnych dróg oddechowych wywołuje wirus czy bakteria odgrywa kluczową rolę w kontekście leczenia. Wielu pacjentów sięga bowiem po antybiotyki, które nie zawsze są skuteczne w przypadku dolegliwości, z którą aktualnie się borykają, a co więcej – mogą powodować lekoodporność szczepów bakteryjnych. W znaczącej większości przypadków, infekcje górnych dróg oddechowych mają podłoże wirusowe. Objawy są tu podobne, lecz subtelne różnice pomiędzy dwoma opisywanymi typami dolegliwości są w stanie znacząco pomóc w diagnozie.
Objawy i leczenie infekcji wirusowych
Do najpopularniejszych objawów wirusowych infekcji górnych dróg oddechowych zalicza się wodnisty i bezbarwny katar, bolesne i zaczerwienione gardło, podwyższoną temperaturę ciała (zwykle nie przekracza ona jednak 38,5 stopni Celsjusza), dreszcze, uczucie osłabienia, bóle mięśni, stawów, głowy oraz gardła, a także utratę apetyt
Ich leczenie jest głównie objawowe i opiera się o podawanie preparatów przeciwgorączkowych oraz przeciwzapalnych (zalicza się do nich paracetamol oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne). Skuteczne okazać mogą się również środki o działaniu miejscowym, które redukują ból gardła. Jeżeli szukają Państwo informacji na temat leczenia tego typu dolegliwości u najmłodszych pacjentów, dostępne są one na stronie http://www.hartujmisie.pl/porady/zdrowie/jak-leczyc-zakazenie-wirusowe-gornych-drog-oddechowych-u-dzieci.
Kluczową rolę odgrywa tu także odpowiednie nawodnienie organizmu oraz wypoczynek. Infekcje wirusowe dróg oddechowych nie mogą być natomiast leczone antybiotykami – nie będą one skuteczne, mogą wyjałowić przewód pokarmowy z dobrych bakterii, a w przypadku wirusowego zapalenia oskrzeli – pogorszyć stan pacjenta. Ich nadużywanie może powodować powstawanie szczepów bakterii odpornych na antybiotyki.
Infekcje bakteryjne – objawy i liczenie
W przypadku bakteryjnych infekcji dróg oddechowych najczęściej mamy do czynienia z temperaturą ciała przekraczającą 38,5 stopni Celsjusza. Kaszel ma tu charakter śluzowo – ropny, a w jego trakcie pacjent odkrztusza ropną, zielonkawą, nierzadko cuchnącą wydzielinę. Gardło jest przeważnie czerwone, a na migdałkach widoczna jest wydzielina. Dodatkowo, występować mogą tutaj bóle głowy i brzucha oraz duszności.
Do leczenia infekcji bakteryjnych stosuje się antybiotyki wzbogacone o kurację osłonową w postaci przyjmowania kultur bakterii w tabletkach (zażywa się je 2 godziny przed lub 2 godziny po zażyciu antybiotyku).
Dodatkowo, stosuje się także leczenie objawowe w postaci środków przeciwgorączkowych, przeciwbólowych oraz przeciwkaszlowych. Sięgnąć można wówczas po paracetamol, ibuprofen oraz aspirynę. Bardzo ważną rolę odgrywa również przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów, co ma na celu zapobiec odwodnieniu.
Diagnostyka
W celu stuprocentowego potwierdzenia charakteru infekcji oddechowych, niezbędne jest wykonanie badań mikrobiologicznych – posiewy plwociny lub wymazu z gardła. W przypadku infekcji bakteryjnych, pierwszy z nich umożliwi dobranie antybiotyku według antybiogramu. Minusem takich badań jest długi czas oczekiwania na wyniki.
Alternatywę stanowić mogą szybkie testy diagnostyczne, w przypadku których identyfikacja czynnika zakaźnego nie przekracza 15 minut.
W przypadku diagnostyki zapalenia gardła i krtani, w szczególności u najmłodszych pacjentów, przydatne okazać mogą się szybkie testy wykrywające paciorkowce typu A.
Możliwe powikłania infekcji górnych dróg oddechowych
W przypadku infekcji wirusowych, najczęstszym powikłaniem jest nadkażenie bakteryjne. Dodatkowo, wystąpić może także zapalenie ucha środkowego, zatok, mięśnia serca, płuc czy mózgu i opon mózgowo – rdzeniowych.
Powikłaniami bakteryjnych infekcji dróg oddechowych mogą być natomiast zakażenia miejscowe oraz powikłania narządowe takie, jak choroba reumatyczna czy zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!
Źródła:
- http://www.hartujmisie.pl/porady/zdrowie/jak-leczyc-zakazenie-wirusowe-gornych-drog-oddechowych-u-dzieci
- https://wylecz.to/uklad-oddechowy/zapalenie-i-infekcje-gornych-drog-oddechowych/
- http://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-ukladu-oddechowego-i-alergie,zapalenia-drog-oddechowych,artykul,1579920.html