Porady

Jaki sprzęt USG wybrać do gabinetu?

Nowoczesne aparaty USG dają większe możliwości diagnostyczne niż urządzenia stosowane jeszcze kilkanaście, a nawet kilka lat temu. Oprócz prostej obsługi oferują także uzyskanie wysokiej jakości obrazu, dzięki czemu lekarz może postawić dużo dokładniejszą diagnozę. Jakie funkcje może mieć nowoczesny aparat do USG? Jakie daje możliwości?

Ultrasonografia jest prostą, skuteczną i łatwo dostępną metodą diagnostyczną, z której można korzystać niezależnie od wieku pacjenta, jego stanu zdrowia i która niemal natychmiast daje wyniki. Znajduje zastosowanie na szpitalnych oddziałach, w przychodniach, a coraz częściej także podczas wizyt domowych. Jaki ultrasonograf wybrać, by jak najlepiej spełniał wymagania określonej placówki?

Jaki wybrać sprzęt USG?

Najważniejszą kwestią do rozważenia przed zakupem USG jest określenie, jakie będzie spełniał zadania i ilu specjalistów z poszczególnych dziedzin będzie z niego korzystało. Wpływa to przede wszystkim na wybór podstawowego elementu urządzenia jakim są głowice. Istnieją głowice liniowe o tzw. wysokich częstotliwościach, do obrazowania struktur położonych przy powierzchni ciała, głowice konweksowe – o niskich i średnich częstotliwościach – które pozwalają zobrazować struktury położone głębiej, a także głowice sektorowe o niskich częstotliwościach i najlepszej penetracji. Im więcej głowic posiada dane urządzenie, tym szersze znajdzie zastosowanie.

Ponadto, nowoczesne aparaty USG mają także wiele usprawnień, dzięki którym możliwe jest uzyskanie wysokiej jakości obrazu. Oczyszczają go z różnych szumów i plamek, co z kolei przekłada się na uzyskanie dokładniejszej diagnozy. Pozwala to bowiem dostrzec nawet niewielkie zmiany. Chcesz wiedzieć więcej o aparatach używanych do ultrasonografii? Odwiedź stronę producenta producenta Philips Healthcare.

Rekondycjonowany sprzęt USG

Na rynku, oprócz nowego sprzętu, dostępny jest także tzw. rekondycjonowany sprzęt USG. Jest to fachowo odnowiony sprzęt, w 100 proc. sprawny, który przeszedł liczne testy, modernizację, aktualizacje i na który została udzielona gwarancja. Co istotne, zazwyczaj jest on dużo tańszy od nowego sprzętu – nawet o 70 proc.

Ile kosztuje sprzęt USG?

Jeśli chodzi o sprzęt USG cena urządzeń różni się m.in. w zależności od modelu i marki i wynosi około kilkudziesięciu lub nawet kilkuset tysięcy złotych. Przy zakupie aparatury warto jednak pamiętać, że inwestycja w dobry sprzęt przynosi wymierne korzyści. Nowoczesne, wszechstronne urządzenia diagnostyczne pozwalają bowiem na diagnostykę na najwyższym poziomie.

Agnieszka Sobkiewicz
Redaktor naczelny portalu Promedycyna.pl - z branżą związana od ponad 5 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.