Dieta

12 sztuczek, które pomogą Tobie schudnąć

Pewnie już dobrze wiesz, że regularne chodzenie na siłownię, racjonalne i zdrowe odżywianie oraz odpowiednia ilość snu w prostej linii prowadzą do utraty zbędnych kilogramów. Według ostatnich badań naukowców jest jednak kilka sztuczek, których stosowanie może znacznie przyspieszyć proces gubienia zbędnych kilogramów. Najwyższy czas by je poznać.

Noś posiłki do pracy ze sobą

Zgodnie z najnowszymi badaniami dowiedziono, że kobiety które chociaż raz w tygodniu spożywają obiad na mieście, maja znacznie większą tendencję do przybierania na wadze, niż te które odżywiają się w domu lub przygotowują sobie posiłki na wynos. Ogólne wyniki potwierdziły regułę, że jedzenie poza domem jest bardzo mocno powiązane ze zwiększaniem masy ciała. Prostą receptą na pozbycie się tego problemu jest przygotowywanie własnych potraw i zabieranie ich do szkoły, na uczelnię lub do pracy.

Zapisuj to co jesz

Te same badanie potwierdziły prostą regułę: jeżeli zapisujesz to co codziennie jesz, ma bardzo istotny wpływ na twój wygląd oraz kondycję fizyczną. Kobiety, które prowadziły dzienniczki odżywiania, ważyły średnio 2.7 kg mniej.

Jedz czekoladę

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w trakcie prowadzonych badań na ponad 1000 osobowej grupie ludzi, dowiedli że regularne spożywanie czekolady wpływa na utrzymywanie szczuplejszej sylwetki ciała niż jedzenie jej sporadycznie. Po przeczytaniu tego nie powinnyście mieć już problemów z odmawianiem sobie tej słodkiej przyjemności.

Jako przekąskę jedz popcorn

Naukowcy z Uniwersytetu w Scranton zachęceją natomiast do przegryzania pomiędzy posiłkami popcornu. Według przeprowadzonych przez nich badań może on zawierać podobną ilość antyutleniaczy, co warzywa i owoce. Do tego celu nie używaj jednak popcornu przygotowywanego w mikrofalówce lub kupowanego w kinach, a zamiast tego przygotuj go prażąc ziarna na oleju roślinnym.

Pij wino

Najnowsze badania dowiodły, że kobiety, które piją dziennie 1 do 2 kieliszków wina, miały o 30% mniejszą skłonność do tycia, niż te które tego nie robią. To samo badanie potwierdziło zasadę: jeżeli pijesz wino mniej jesz.

Wąchaj swoje jedzenie

Badania opublikowane w czasopiśmie Flavour dowiodły, że intensywne zapachy skłaniają ludzi do mniejszej ilości spożywanego posiłku. Biorąc mniejsze kęsy jedzonych potraw, ogólnie zjadasz mniej dlatego, aby stosować się do tej zasady przed każdym kęsem postaraj się powąchać, to co zamierzasz włożyć do ust.

Przygryzanie ziaren kawy – kawa na przekąskę

Nietuzinkowy sposób na chudnięcie to przegryzanie ziaren kawy. Badania wykazały, że te niepozorne ziarenka spowalniają wchłanianie tłuszczu i glukozy w żołądku. Jeśli gorycz jest dla Was nie do przejścia, spróbujcie połączyć jedno czy dwa ziarna z kawałkiem czekolady. Przygryzanie ziaren kawy ma również inne zastosowania, np: chroni przed próchnicą.

Ćwicz z zimną butelką

Podczas treningu staraj się regularnie schładzać dłonie, najlepiej trzymając w nich zimną butelkę z wodą. Co zaskakujące, pozwoli Ci to ćwiczyć dłużej i w rezultacie spalić więcej kalorii.

Zrób sobie przerwę

Regularne ćwiczenia to klucz do sukcesu, jednak zbyt częste forsowanie organizmu może mieć odwrotny efekt. Przemęczenie może doprowadzić do niechęci, a ćwiczenia mają przecież sprawiać przyjemność. Sama najlepiej znasz rytm swojego organizmu, może więc zamiast codziennego wysiłku zrób sobie na przykład dwa dni przerwy w tygodniu. Wrócisz na siłownię z nową energią i większą motywacją.

Zjedz kawałek sera mniej

Żeby zaobserwować spadek wagi wystarczy codziennie jeść 10 kalorii mniej. Każde 10 kalorii to pół kilograma rocznie mniej. Dla przykładu jedna kanapka z żółtym serem to 120 kalorii. Na pewno dasz radę zjeść dziennie jedną kanapkę mniej, a to daje rocznie całe 6kg mniej!

Ćwicz z koleżanką

Masz znacznie większe szanse na lepsze wyniki w zrzucaniu kilogramów jeśli nie robisz tego sama. Trenowanie z koleżanką wzmacnia motywację, daje poczucie pozytywnej rywalizacji. Dodatkowo, jeśli to ty organizujesz wyjścia jest wysoce prawdopodobne, że zrzucisz więcej niż osoby, które Ci towarzyszą.

Jedz deser na śniadanie

Nie musisz odmawiać sobie deseru, ale zjedz go na śniadanie. Do śniadania liczącego około 600 kalorii i składającego się z białka i węglowodanów możesz bez wyrzutów dołączyć deser. Jeśli więc masz ochotę na ciastko z samego rana ? nie krępuj się.

Agnieszka Sobkiewicz
Redaktor naczelny portalu Promedycyna.pl - z branżą związana od ponad 5 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.