Zdrowie

Fundacja DKMS pomaga nie tylko w znalezieniu dawców szpiku

„Naszą misją jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych szpiku” – mówią przedstawiciele Fundacji DKMS. Jak powstała, jak działa i czym jeszcze zajmuje się ta organizacja?

Jak powstała Fundacja DKMS?

Fundacja DKMS została założona w 1991 roku z prywatnej inicjatywy cierpiącej na białaczkę Mechtild Harf i jej rodziny, która chciała zrobić wszystko, by uratować jej życie. Jedyną szansą na to był przeszczep szpiku kostnego od niespokrewnionego dawcy, a że w ówczesnych Niemczech w rejestrze niespokrewnionych dawców było zaledwie około 3 tys. osób, rodzina Mechtild postanowiła zmobilizować wszelkie siły – zarówno przyjaciół, jak i znajomych – by pomóc chorej.

Dziś DKMS to największa baza danych na świecie skupiająca ponad 8 mln potencjalnych dawców komórek macierzystych. Dzięki tej fundacji pomocy chorym w okresie jej działalności – a więc przez 27 lat – ponad 71 tys. dawców podarowało szansę na życie osobom chorującym na nowotwory krwi, a co najmniej 20 osób dziennie na całym świecie oddaje swoje komórki macierzyste.

Działanie Fundacji DKMS to nie tylko pomoc w znalezieniu dawcy szpiku

Fundacja działa na wielu polach. Po pierwsze, fundacja jest Ośrodkiem Dawców Szpiku i krwiotwórczych komórek macierzystych, prowadzi edukację społeczną dotyczącą dobrowolnego dawstwa krwiotwórczych komórek macierzystych, a także pozyskuje, bada i opiekuje się dawcami szpiku i komórek. Chcesz wiedzieć więcej o działaniach Fundacji DKMS? Odwiedź stronę https://www.dkms.pl/pl/naszpikuj-sie-wiedza.

Ponadto, fundacja jest Ośrodkiem Dawców Szpiku i współpracuje z innymi Ośrodkami Dawców Szpiku, ośrodkami transplantacyjnymi i rejestrem Dawców szpiku zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Co ważne, wspiera także osoby chore na białaczkę i cierpiące na inne schorzenia, a także ich rodziny poprzez organizowanie specjalistycznych konsultacji, m.in. wsparcia psychoonkologicznego, dietetycznego i socjalnego. Inicjuje również grupy wsparcia dla chorych na nowotwory krwi. Co istotne, jest to nie tylko fundacja pomocy dzieciom, ale także osobom dorosłym.

Działacze fundacji przekonują także każdego dnia, że zostanie potencjalnym dawcą nie jest trudne. Wymaga bowiem jedynie zamówienia pakietu rejestracyjnego na stronie dkms.pl, wypełnienia formularza, pobrania wymazu z wewnętrznej strony policzka i odesłania pakietu pocztą. Po trzech, czterech miesiącach otrzymuje się Kartę dawcy, potwierdzającą rejestrację.  Procedura trwa niedługo, a choremu może uratować życie.

Agnieszka Sobkiewicz
Redaktor naczelny portalu Promedycyna.pl - z branżą związana od ponad 5 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.