Zdrowie

Żylaki w czasie ciąży

Żylaki to w czasie ciąży niezwykle częsta przypadłość. Na szczęście większość po porodzie znika bez śladu. Ponieważ jednak nie ma żadnej gwarancji, że tak się stanie, dobrze żebyś jak najwcześniej zaczęła zapobiegać ich powstaniu.

Jak powstają żylaki?

Za występowanie żylaków odpowiedzialne są hormony ciążowe, zwłaszcza progesteron. Pod jego wpływem zmniejsza się napięcie żył. Coraz większe ilości krwi przepływają wolniej i dlatego czasem mogą się tworzyć zastoje. Dodatkowo powiększająca się macica przeszkadza krwi płynąć od nóg do serca. To sprawia, że w żyłach kończyn dolnych ciśnienie może się zwiększać, a to prowadzi do powstawania żylaków.

Jak pomóc osłabionym żyłom?

Najważniejsza zasada brzmi: nie siadaj ze skrzyżowanymi nogami! Tak często, jak to możliwe, kładź nogi w górze i pozwól im odpoczywać. Jeśli wykonujesz zawód, który wymaga od ciebie długiego stania, jesteś szczególnie narażona na powstanie żylaków. W takim wypadku należy często przenosić ciężar ciała z jednej nogi na drugą, zginać nogi lekko w kolanach, a następnie je prostować, a także podkurczać i prostować palce nóg.

Przeczyta również:  pierwsze objawy ciąży

Możesz też kupić specjalne rajstopy przeciw żylakowe, które przyniosą ulgę i zapobiegną zakrzepom krwi. Jednak aby takie rajstopy były naprawdę skuteczne, należy najpierw skonsultować się z lekarzem. Pamiętaj, aby rajstopy wkładać rano w łóżku, jeszcze zanim z niego wstaniesz. Jeśli zaraz po przebudzeniu chcesz wziąć prysznic, rajstopy nałóż tuż po kąpieli.

Zapobieganie żylakom i łagodzenie dolegliwości

Aby zapobiec powstawaniu żylaków i zmniejszyć dolegliwości, staraj się przestrzegać następujących zasad:

  • Nie objadaj się, nadmierny przyrost masy ciała i zaparcia sprzyjają żylakom.
  • Unikaj długiego stania bądź siedzenia w jednej pozycji.
  • Unikaj przegrzania nóg (np.długie opalanie, depilacje woskiem).
  • Podczas snu stopy trzymaj nieco wyżej (możesz np. położyć poduszki w nogach łóżka), to odciąży żyły i zmniejszy napięcie kończyn.
  • Obolałym nogom ulgę przyniesie łagodny, chłodny prysznic. Polewaj nogi zimną wodą w kierunku od stóp do kolan. Wzmocni to ściany żył i spowoduje mniejsze zalęgani krwi w naczyniach.
  • Regularne ćwiczenia rozciągające mięśni nóg i gimnastyka stóp wpłyną korzystnie na krążenie.
Agnieszka Sobkiewicz
Redaktor naczelny portalu Promedycyna.pl - z branżą związana od ponad 5 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.