Choroby skóry

Atopowe zapalenie skóry u dzieci

Alergie są schorzeniami niezwykle popularnymi w dzisiejszym świecie. Mogą one mieć źródło w różnorodnych substancjach i wykazywać odmienne objawy. Jednym z częściej występujących skutków uczuleń jest atopowe zapalenie skóry nazywane również egzemą. Zazwyczaj pierwsze zapalenie skóry u dzieci jest już niepokojącym sygnałem, który może oznaczać występowanie egzemy.

Niestety, wielu rodziców ma problemy z rozpoznaniem symptomów tej dolegliwości, ponieważ są one podobne do różyczki oraz wysypek powodowanych odmiennymi czynnikami. Dodatkowo, egzema ma postać nawracającą, co oznacza, że samoistnie znika, a później atakuje ponownie. Sprawia to, że jest szczególnie uciążliwa i dlatego należy wiedzieć, jak odpowiednio ją leczyć, by móc zachować pełen komfort funkcjonowania. Ze względu na fakt, że jest ona związana z alergią, pierwszym krokiem w leczeniu jest określenie alergenu doprowadzającego do występowania zmian skórnych. Dokonać tego może pediatra lub alergolog, lecz ważna będzie też obserwacja opiekunów dziecka.

Bardzo często okazuje się, że atopowe zapalenie skóry dzieci jest powodowane uczuleniem na któryś z produktów spożywczych. Z tego powodu, trzeba wyjątkowo precyzyjnie obserwować reakcje organizmu dziecka na konkretne substancje. Nie zapominajmy przy tym, że bywają sytuacje, w których niemowlę jest uczulone na mleko. Skaza białkowa także czasem prowadzi do pojawienia się zmian skórnych. Jeżeli jednak okaże się, że nie jest to alergia pokarmowa, warto zastanowić się, czy problem nie tkwi w kosmetykach stosowanych przy pielęgnacji bobasa lub w środkach czystości, w których prane są jego ubrania. Można też podejrzewać uczulenie na niektóre tworzywa, np. wełnę. Na wszelki wypadek, dobrze jest przez jakiś czas sięgać wyłącznie po ubranka wykonane z bawełny. Konieczne jest zachowanie wyjątkowej ostrożności tak, by udało się rozpoznać, co dokładnie powoduje pojawianie się egzemy. Tylko wtedy będziemy mogli skutecznie pokonać dolegliwość i unikać jej nawrotów w przyszłości.

Rodzice powinni podjąć szczególne kroki, by zapobiegać rozprzestrzenianiu się choroby na całym ciele malucha i by uniknąć pogorszenia stanu jego skóry. Tak samo, jak w przypadku osób starszych, tak i atopowe zapalenie skóry niemowląt jest nieprzyjemne ze względu na uciążliwe swędzenie miejsc pokrytych łuszczącymi się zaczerwienieniami. Konieczne jest, zatem zadbanie o to, aby brzdąc nie mógł rozdrapywać obrębów ciała objętych chorobą. Najlepszym rozwiązaniem jest nałożenie mu rękawiczek.

Dobrze jest też precyzyjnie obciąż mu paznokcie tak, by nawet po zrzuceniu rękawiczek nie mógł zrobić sobie krzywdy. Ponadto, zaleca się ubieranie malucha wyłącznie w bawełniane ciuszki, które powinny być porządnie wypłukane z proszku lub płynu do prania. Dodatkowo, powinno się kąpać dziecko nawet 2 razy dziennie w wodzie z dużą zawartością oliwki. Umożliwi to natłuszczenie skóry, która przy egzemie staje się bardzo sucha.

Agnieszka Sobkiewicz
Redaktor naczelny portalu Promedycyna.pl - z branżą związana od ponad 5 lat.

One thought on “Atopowe zapalenie skóry u dzieci”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.