Aktualności

Kredyt, pożyczka, zakup na raty – potrzebne dokumenty

Potrzebujesz pieniędzy? Zastanawiasz się, co będzie niezbędne, by wziąć kredyt bądź pożyczkę? Dowiedz się, jakie dokumenty są wymagane, przy ubieganiu się o wsparcie finansowe.

Kredyt gotówkowy – jakie dokumenty?

Kredyt gotówkowy w całości wypłacany jest w gotówce. Udzielany jest na dowolny cel, a kredytobiorca nie ma żadnego obowiązku informowania banku o szczegółach jego przeznaczenia. Pieniądze mogą zostać przekazane w sposób fizyczny bądź wpłacone na konto. Jeżeli w niezwłocznie dostarczysz wszelkie niezbędne dokumenty, równie sprawnie otrzymasz decyzję banku.

Aby ubiegać się o kredyt gotówkowych potrzebujesz:

 • dowodu osobistego – służy potwierdzeniu tożsamości, wieku oraz narodowości. W przypadku obcokrajowców bank może wymagać okazania paszportu oraz karty pobytu.
 • oświadczenia o dochodach – jest niezbędne do ustalenia przez bank, czy Twoje zarobki pozwolą na spłacenie udzielonego kredytu. W niektórych przypadkach może być konieczne okazanie zaświadczenia o dochodach współmałżonka. Jeżeli posiadasz własną działalność gospodarczą, zadbaj także o dostarczenie zaświadczenia z ZUS o terminowej wpłacie wszelkich składek ubezpieczeniowych.

Kredyt – jakie dokumenty?

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku kredytów hipotecznych, które udzielane są na bardzo wysokie kwoty. W tym przypadku potrzeba zdecydowanie więcej dokumentów, które dostarczą szczegółowe informacje na temat Twojej osoby oraz Twojej wypłacalności. Można podzielić je na cztery grupy:

 • osobowe – dowód osobisty wraz z drugim dokumentem potwierdzającym tożsamość; w przypadku osób w związku małżeńskich konieczne będzie notarialne potwierdzenie tego faktu; orzeczenie sądu w przypadku osób po rozwodzie bądź w separacji,
 • dochodowe – zaświadczenie o dochodach, źródło dochodu, zaświadczenie z ZUS, świadectwa pracy itp.
 • z informacjami o nieruchomości – kredyty hipoteczne najczęściej udzielane są na zakup domu bądź mieszkania. Konieczne jest zatem dostarczenie szczegółowych informacji na temat lokalu – umowa przedwstępna z deweloperem, odpis z księgi wieczystej itp.
 • z informacjami o innych zobowiązaniach – w przypadku, gdy posiadasz bądź posiadałeś inne kredyty. Potrzebujesz między innymi zaświadczenia o obsłudze kredytu, umowy i zaświadczenia o saldzie zadłużenia.

Chwilówka – jakie dokumenty?

Zaletami pożyczki jest minimum formalności i szybki czas realizacji. Aby ją uzyskać potrzebujesz jedynie:

 • dowodu osobistego – jeżeli starasz się o pożyczkę online wystarczy, że wpiszesz jego numer i serię,
 • potwierdzenia dochodu – czasami wystarczająca jest własna deklaracja, ale może się zdarzyć, że pożyczkodawca poprosi o zaświadczenie o dochodach.

W niektórych przypadkach konieczne będzie również podanie zobowiązań finansowych, czyli miesięcznych opłat za mieszkanie czy wydatków na życie. Konieczne jest także wykazanie źródła dochodu, którym może być m.in. umowa o pracę, renta, emerytura itp. Pożyczkodawca będzie prosił również o informacje dotyczące ewentualnych alimentów, stypendiów czy premii.

Zakup na raty – jakie dokumenty?

Zakup na raty jest bardzo popularny w sklepach ze sprzętem RTV, AGD czy meblami, ale można go również spotkać w branży medycznej. Cała procedura związana z udzielaniem tak zwanego kredytu ratalnego odbywa się w sklepach, które współpracują z bankami. Do uzyskania tego rodzaju kredytu potrzebujesz:

 • dowodu osobistego,
 • oświadczenia o źródle i wysokości dochodów.

Raty na firmę – jakie dokumenty?

Jeżeli chcesz dokonać zakupu na raty na swoją firmę, konieczne są dokumenty potwierdzające jej istnienie. Niezbędne są:

 • wpis do ewidencji działalności gospodarczej,
 • dokumenty właściwe dla danej formy opodatkowania – może być to rachunek zysków i strat, ostatnie zeznanie roczne czy ewidencja przychodów z bieżącego roku podatkowego z ostatnich trzech miesięcy.

Uzyskanie jakichkolwiek pieniędzy wiąże się z wykazaniem dokumentów, które potwierdzą Twoją tożsamość i dochody. Niektóre z dokumentów są wymagane we wszystkich placówkach, inne mogą się różnić w zależności od banku. Przed udaniem się do oddziału, warto szczegółowo zorientować się, jakie dokumenty są niezbędne w konkretnych instytucjach. Znacznie skróci to proces wydawania decyzji, a także pozwoli uniknąć stresujących sytuacji.

Agnieszka Sobkiewicz
Redaktor naczelny portalu Promedycyna.pl - z branżą związana od ponad 5 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.