Ciąża Zdrowie

Cukrzyca w ciąży

W ciąży, cukrzyca może występować w dwóch rodzajach – cukrzycy przedciążowej oraz cukrzycy nabytej. Cukrzyca w ciąży jest niebezpieczna zarówno dla płodu jak i matki powinna być więc jak najszybciej zdiagnozowana.

Jedną z bardziej trudnych sytuacji występujących w czasie ciąży, która może mieć wpływ na zdrowie zarówno matki jak i dziecka jest cukrzyca matki. Aby dziecko urodziło sie zdrowe, choroba wymaga zarówno wczesnego rozpoznania, jak i odpowiedniej kontroli lekarskiej i dobrego prowadzenia matki w trakcie ciąży.

Cukrzyca u kobiet w ciąży – rodzaje

Cukrzyca może występować u matki wcześniej, przed zajściem w ciąże – w takim przypadku mamy do czynienia z cukrzycą przedciążową. (Jest to głównie cukrzyca typu I). Kobieta ze stwierdzoną cukrzycą może zdecydować się na dziecko, choć wymaga się od niej bezwzględnego zachowania zaleceń lekarza, a niekiedy również wcześniejszego przygotowania do zapłodnienia. Warto też, aby badania na poziom cukru wykonała też każda przyszła mama, nawet jeśli do tej pory nie stwierdzono u niej cukrzycy.

Przeczytaj również: Jakie są pierwsze objawy ciąży?

Drugim rodzajem, jest cukrzyca w ciąży pojawiająca się już po zapłodnieniu. Uznaje się, że pojawia się ona u 3-5% wszystkich ciąż. Wczesne stwierdzenie cukrzycy ciążowej jest niezwykle ważne dla prawidłowego rozwoju dziecka.

Cukrzyca w ciąży – objawy

Jednoznaczny wniosek dotyczący tego, czy pojawiła się u kobiety w ciąży cukrzyca, możliwy jest dopiero po wykonaniu badania na poziom cukru we krwi. Wcześniej jednak, kobieta może nabrać podejrzeń jeśli zaczyna nadmiernie często oddawać mocz, odczuwać wzmożone pragnienie, zawroty głowy oraz mieć zaburzenia widzenia. Przy takich objawach, koniecznie trzeba wykonać badania. Cukrzyca w ciąży najczęściej rozwija się w drugiej połowie ciąży, dlatego nie wolno poprzestać na badaniach w pierwszym trymestrze, ale powtórzyć je w połowie ciąży, bądź po wystąpieniu objawów, Zwłaszcza jeśli w rodzinie zdarzała się cukrzyca.

Cukrzyca ciężarnych nie musi powodować powikłań, ale konieczna jest odpowiednia i stała opieka ginekologa i diabetologa. Lekarz przepisuje matce odpowiednie lekarstwa (bądź insulinę) a diabetolog ustala odpowiednią dietę. Cukrzyca w ciąży i dieta są bowiem ze sobą nierozerwalnie związane.

Cukrzyca w czasie ciąży – możliwe powikłania

Nie leczenie cukrzycy w ciąży może doprowadzić do poważnych komplikacji. Najczęściej występują samoistne poronienia, przedwczesny poród, wadu wrodzone (Ośrodkowego Układu Nerwowego – jak wodomózgowie czy rozszczep kręgosłupa; układu krążenia, układu moczowego, układu kostnego). Płód rodzi się większy, co może również powodować urazy okołoporodowe.

Cukrzyca w ciąży a okres poporodowy

U większości kobiet, które miały cukrzycę w ciąży, stwierdza się powrót do prawidłowego poziomu cukru i ustąpienie objawów cukrzycy (ok. 80-90%). Niemniej jednak, lekarze zalecają potraktowanie pojawienia się cukrzycy w ciąży jako ostrzeżenia i przeprowadzania przynajmniej raz w roku badań glikemicznych. W prawie połowie przypadków cukrzycy w czasie ciąży do 10 lat pojawia się u kobiet cukrzyca typu II.

Agnieszka Sobkiewicz
Redaktor naczelny portalu Promedycyna.pl - z branżą związana od ponad 5 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.