Układ pokarmowy

Jak leczyć marskość wątroby?

Zniszczenia spowodowane marskością wątroby są nieodwracalne. Leczenie farmakologiczne skupia się więc na możliwym maksymalnym spowolnieniu jej postępów oraz łagodzeniu powikłań. Dializa nie jest skuteczną metodą usuwania toksyn z krwi chorego – nie stosuje się jej przy uszkodzeniach wątroby. W pierwszej kolejności ważne jest wyeliminowanie elementu odpowiedzialnego za rozwój marskości.

Jeśli spowodował ją stan zapalny powiązany z wirusowym zapaleniem wątroby wtedy wskazany jest antywirusowy interferon. Problemy autoimmunologiczne eliminowane są kortykosteroidami. W każdym wypadku należy odstawić alkohol. Wskazana jest też dieta przy chorej wątrobie ograniczająca przyjmowanie pokarmów, które wymagają dużego udziału wątroby w procesie trawienia i metabolizmu.

W celu zapobiegania powikłaniom stosuje się najczęściej następujące leki:

  • Diuretyki – odwadniają organizm zmniejszając opuchlizny i miejscowe nagromadzenia płynów;
  • Antybiotyki – wspomagają system immunologiczny;
  • Środki przeczyszczające – zapobiegają uszkodzeniu mózgu przez nagromadzone toksyny;
  • Leki na obniżenie ciśnienia – zmniejszają nadciśnienie wrotne.

Postępująca marskość wątroby, zwłaszcza nieleczona, prowadzi nieuchronnie do całkowitej niewydolności organu. Wtedy jedynym dostępnym scenariuszem działań jest przeszczep. Przeżywalność zabiegu zależy od ogólnego stanu pacjenta. Jeśli uda się znaleźć dawcę na czas wynosi ona ponad 90%.

Agnieszka Sobkiewicz
Redaktor naczelny portalu Promedycyna.pl - z branżą związana od ponad 5 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.