Porady

Wiosną wróć do najwyższej formy. Po jakie witaminy i suplementy powinny sięgnąć osoby uprawiając sport?

Wiosna w końcu nadeszła i chociaż w tym roku nie przyniosła ze sobą kilkunastostopniowych temperatur i ciągłego słońca, to wciąż jest czasem, który zaczyna sprzyjać aktywności fizycznej. Dzień staje się coraz dłuższy co sprawia, że znacznie chętniej niż wcześniej przenosimy się na świeże powietrze. Wyciągamy ze swoich garaży rowery, deskorolki czy wrotki, które czekały całkowicie nieruszane przez kilka ostatnich miesięcy. Jednak czy nasze organizmy są rzeczywiście w pełni gotowe, żeby przyjąć na siebie po zimie tak dużą dawkę sportu? Niestety w znacznej większości przypadków okazuje się, że nie do końca. Wciąż możemy dostrzec znaczące niedobory witamin oraz innych minerałów, przez które nie jesteśmy w stanie działać na maksimum swoich możliwości. Dlatego właśnie, jak proponują nam eksperci z Natural Pharmaceuticals, skupić się na wiosennym wzmacnianiu organizmu.

Witaminy na start

Jak doskonale wiemy, zima nie sprzyja utrzymywaniu odpowiedniego poziomu witamin. W końcu właśnie w tym okresie w sklepach brakuje świeżych warzyw oraz owoców, dlatego też znacznie częściej sięgamy po mrożonki. Niestety mają one znacznie mniej składników odżywczych, przez co mogą pojawić się niedobory. Bardzo często wiążą się one z brakami witaminy C, a to właśnie ona jest jedną z najważniejszych w naszych organizmach. Przede wszystkim wzmacnia naszą odporność, a właśnie tego potrzebujemy po zimie. Jednak to nie wszystko, ponieważ przez niemalże całkowity w ostatnich miesiącach brak słońca, które wcześnie zachodziło i przez większość czasu znajdowało się za grubą warstwą chmur, wielu z nas nabawiło się niedoborów witaminy D. Jak podkreśla Natural Pharmaceuticals, warto wspomóc swój organizm poprzez dostarczaniu mu witamin w postaci suplementów, co podniesie ich zawartość do optymalnego poziomu.

Bez diety ani rusz

Każda osoba, która uprawia sport nawet całkowicie amatorsko, zdaje sobie sprawę, jak istotną sprawą jest dieta. To właśnie jej odpowiednie zbilansowanie sprawia, że mamy odpowiednio dużo energii do wykonania treningu każdego dnia. Co więcej, również poprzez odpowiednie odżywianie, jesteśmy w stanie budować tkankę mięśniową oraz zrzucić kilka kilogramów. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest postawienie na zdrowe posiłki przez cały rok, natomiast to właśnie wiosną należy przywiązać do nich jeszcze większą uwagę niż zazwyczaj. Jak informuje Natural Pharmaceuticals, tylko połączenie zrównoważonej diety oraz suplementacji może zwalczyć niedobory witamin. Jest to powód, dla którego należy wprowadzić do swojego odżywiania cytryny, naturalne soki z dzikiej róży oraz czarnego bzu, które dostarczają witaminy C. Z kolei na braki witaminy E, która przyśpiesza regenerację, mogą zaradzić oleje roślinne oraz szpinak i brokuły. Nie bez znaczenia są również strączki, orzechy, a także kakao, czyli źródła magnezu, który pomaga w budowaniu tkanki mięśniowej.

Żeby sport był zdrowiem

Zimą niejednokrotnie znacznie zmniejszamy częstotliwość swojej aktywności fizycznej lub nawet całkowicie z niej rezygnujemy. Niestety właśnie z tego powodu, jeżeli zdecydujemy się na intensywne treningi wraz z nadejściem wiosny, narażamy się na niepotrzebne kontuzje. Dotyczącą one mięśni i stawów, które po kilku miesięcznej przerwie nie są gotowe na duże obciążenia. Właśnie dlatego należy rozważnie wprowadzać ruch do swojej rutyny, dzięki czemu będziemy mogli z pełnym przekonaniem stwierdzić, że sport to zdrowie. Ważne jest zatem stopniowe zwiększanie intensywność oraz bezwzględne wykonywanie rozgrzewki przed rozpoczęciem właściwego treningu. Dodatkowo specjaliści z Natural Pharamceuticals proponują wzmocnić swój aparat ruchowy poprzez sięgnięcie po sprawdzone zestawy witamin. Dzięki temu stawy i mięśnie będą w dobrej kondycji, a my nie będziemy musieli rezygnować z ulubionych treningów.

Agnieszka Sobkiewicz
Redaktor naczelny portalu Promedycyna.pl - z branżą związana od ponad 5 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.