Medycyna

Jakie produkty do protetyki wybrać?

Protetyka stomatologiczna jest działem stomatologii, łączącym w swej praktyce wiedzę z pogranicza medycyny i techniki. Protetycy zajmują się przede wszystkim uzupełnianiem ubytków zębowych i odtwarzaniem warunków zgryzowych po dużych / rozległych uszkodzeniach.

Protetyka stomatologiczna jest działem stomatologii, łączącym w swej praktyce wiedzę z pogranicza medycyny i techniki. Protetycy zajmują się przede wszystkim uzupełnianiem ubytków zębowych i odtwarzaniem warunków zgryzowych po dużych / rozległych uszkodzeniach.

Historia stomatologii sięga tysięcy lat p.n.e., a sprzed 9 tysięcy lat pochodzą czaszki, w których widoczne są nie tylko ślady borowania, ale również wypełnienia. Autorami pierwszych protez zębowych, wykonanych z ceramiki, srebra i złota byli Etruskowie w VII w p.n.e.. Były to protezy o charakterze estetycznym, mocowane wyłącznie na przedniej części zgryzu – obecnie protezy tymczasowe / przejściowe (przed założeniem protezy docelowej) nazywane są właśnie “etruskami”.

Zarówno stomatologia, jak i protetyka, miały więc sporo czasu na wypracowanie technik oraz stworzenie produktów, które obecnie pozwalają na oferowanie zaawansowanych usług z tych dziedzin. W jakie produkty do protetyki powinien być wyposażony współczesny gabinet stomatologiczny?

Gabinet protetyczny w praktyce

Podstawą wyposażenia gabinetu protetycznego są odpowiednio zaprojektowane i przygotowane stanowiska pracy (biurka protetyczne) oraz niezbędne instalacje (elektryczna, gazowa i powietrzna). Oczywiście usługi protetyczne wymagają dysponowania pełnym osprzętem i urządzeniami protetycznymi oraz produktami i materiałami do protetyki. Urządzenia i produkty do protetyki można podzielić na kilka działów.

Urządzenia protetyczne

Urządzenia protetyczne to zaawansowane technologicznie sprzęty służące m.in. do wypalania / napalania ceramicznych uzupełnień protetycznych. Piece protetyczne mają kompaktowy kształt, a dzięki innowacyjnym rozwiązaniom technologicznym umożliwiają uzyskiwanie optymalnych rezultatów (optymalna dokładność temperatury, setki programów, złącza USB do wymiany danych itp.), przy jednoczesnym niskim zużyciu energii elektrycznej.

Najbardziej zaawansowane piece wyposażone są w technologię podczerwieni (pozwala skrócić czas wykonywania programów i podnosi efekty wypalania) oraz rozbudowane funkcje multimedialne (m.in. odtwarzacz video i przeglądarkę fotografii). Wśród urządzeń protetycznych znajdują się również piaskarki, które umożliwiają doskonałe wykończenie uzupełnień protetycznych oraz odlewarki indukcyjno – próżniowe do rozmaitych stopów dentystycznych (szlachetnych i nieszlachetnych), a także urządzenia do tłoczenia na modelu (opierające się na technice formowania wgłębnego).

Modelowanie i odlewnictwo

To kategoria rozmaitych produktów i materiałów, dzięki którym możliwe jest tworzenie (modelowanie i odlewanie) uzupełnień protetycznych. Znajdziemy tutaj np. specjalistyczny wosk, który ma zastosowanie w różnych technikach odlewania.

Dzięki woskowi można m.in. dokładnie odwzorować zwarcia, kształtować ściany koron, krawędzi przyszyjkowych koron i koron częściowych, czy nadbudowywać ogniwa mostów (dla licówek z ceramiki i tworzywa). To również różnego rodzaju stopy (nieszlachetne, szlachetne, z zawartością złota, chromokobaltowe itp.) do wykonywania koron i mostów licowanych kompozytem lub ceramiką.

Obróbka

W tej kategorii znajdują się urządzenia do wykańczania / obrabiania uzupełnień protetycznych. Mowa tu między innymi o: frezach do woski i do akrylu (specjalistyczne ostrza a poprzecznymi nacięciami, które dzielą ostrze instrumenty na mniejsze, funkcjonalne segmenty tnące), gumkach do polerowania akrylu, tarczach diamentowych (to tarcze pokryte galwanicznymi ziarnami diamentowymi, służące m.in. do separacji i nadawania kształtu ceramice oraz opracowywania tworzyw sztucznych) oraz tarczach o podwójnym wzmocnieniu z włókna szklanego (umożliwiające cięcie i szlifowanie porcelany, ale również tlenku cyrkonu i dwukrzemu litu).

Instrumenty protetyka

W tej kategorii znajdziemy rozmaite narzędzia i instrumenty, które umożliwiają ręczne / manualne prace protetykowi. To między innymi mieszadła do gipsu i innych mas, uniwersalne kleszcze i szczypce (w tym szczypce do pierścieni i teleskopowe kleszcze do koron) oraz precyzyjne grubościomierze. W tym dziale można również znaleźć rozbudowane zestawy do modelowania, zawierające m.in.: pincety, pędzle i noże do wosku, kleszcze, zaciski mocujące, noże do gipsu, nożyczki, grubościomierz (ilość elementów zależy od konkretnego zestawu – standardowego lub rozbudowanego).

Sklep z artykułami stomatologicznymi

Współcześnie zakupy coraz częściej robimy przez internet, również te specjalistyczne. Gabinet stomatologiczny można komfortowo wyposażyć właśnie w internecie, w dobrze zaopatrzonych sklepach i hurtowniach. Sklep z artykułami stomatologicznymi meditrans.pl oferuje zaopatrzenie stomatologiczne najwyższej jakości.

To profesjonalna hurtownia dentystyczna, która specjalizuje się w wyposażaniu gabinetów stomatologicznych, a jej klienci mogą liczyć na szeroki asortyment materiałów, sprzętów i urządzeń z różnych działów stomatologii (w tym: protetyki) w atrakcyjnych cenach oraz fachowe doradztwo i pomoc.

Agnieszka Sobkiewicz
Redaktor naczelny portalu Promedycyna.pl - z branżą związana od ponad 5 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.