Grypa

Katar i zapchany nos

Większość ostrych schorzeń dróg oddechowych, jakie występują w okresach między epidemiami grypy, są to tzw. choroby przeziębieniowe lub inaczej nieżyty górnych dróg oddechowych. Ich nasilenie jest szczególnie wyraźne w porach zimnej i deszczowej,. Zwykle wystąpienie schorzenia związane jest z oziębieniem ciała, np. po długotrwałym przebywaniu w mokrym ubraniu czy przemoczeniu nóg.

Główne objawy choroby to niezbyt duże podwyższenie temperatury ciała oraz wyraźne zmiany miejscowe w górnych drogach oddechowych w postaci ostrego zapalenia jamy nosowo-gardłowej.Zmiany te uzewnętrzniają się katarem nosa, początkowo z dużą ilością wydzieliny płynnej, rzadkiej, a następnie gęstej, zatykającej górny przewód oddechowy. Występuje również ból gardła z zaczerwienieniem błon śluzowych oraz chrypka.

Środki przeciwprzekrwieniowe działają kojąco na zapchany nos i poprawiają oddychanie. Aktywne składniki zawarte w tych środkach zwężają na powrót rozdęte przez infekcję naczynia krwionośne w zatokach i błonach nosowych, co powoduje zmniejszenie obrzmienia i stanu zapalnego, a to z kolei ułatwia oddychanie. W przeciwieństwie do leków antyhistaminowych, środki antyprzekrwieniowe nie wysuszają błony śluzowej nosa, a tylko zmniejszają ilość wydzielanego tam śluzu.

Przeczytaj: Domowe sposoby na przeziębienie

Są one dostępne w formie pastylek i płynów (doustnie) oraz kropli i sprajów (do nosa). Te doustne są systemowe wpływające na cały organizm, mogą podnosić ciśnienie krwi. Ich działanie może się też objawiać niepokojem i bezsennością. Tak więc zawsze należy dokładnie przeczytać etykietę takiego leku, aby poznać ewentualne ograniczenia w związku z jego użyciem.

Zaletą dostępnych bez recepty inhalatorów do nosa jest ich szybkość i precyzja działania po dostaniu się do przewodów nosowych. Wadą tych leków jest to, że używanie ich przez więcej niż trzy dni z rzędu może się skończyć natężeniem infekcji nosa, która może wtedy trwać dłużej niż pierwotne zaziębienie. Możliwe jest także uzależnienie się od inhalatora.

Po trzech dniach używania spraju do nosa, który powoduje kurczenie się przekrwionych naczynek włosowatych, malutkie mięśnie noso-gardzieli stają się zbyt zmęczone i przestają reagować na aplikowany lek. Rozkurczają się one jeszcze bardziej, niż przed rozpoczęciem stosowania spraju, a to z kolei powoduje wtórne nasilenie infekcji. W konsekwencji tego przewody nosowe zatykają się jeszcze bardziej, a jedynym sposobem ich powtórnego odblokowania jest kontynuacja stosowania spraju.

Częstym objawem jest także kaszel. Nieżyty kataralne zwykle trwają od kilku do kilkunastu dni, przeciętnie około tygodnia i mijają same, niezależnie od leczenia. Dosyć częstym powikłaniem nieżytów może być zapalenie ucha środkowego lub zapalenie zatok bocznych nosa. Szczególnie często powikłania te występują u dzieci. Im dziecko jest młodsze, tym ciężej znosi nieżyt nosa i tym częściej mogą u niego wystąpić wymienione powikłania.

Jak wynika z powyższych opisów, objawy ostrego nieżytu górnych dróg oddechowych mogą być bardzo podobne do objawów grypy, szczególnie jeżeli grypa przebiega w formie łagodnej. Toteż nie można wykluczyć, że i w okresach epidemicznego nasilenia choroby wiele przypadków rozpoznawanych jako grypa może w rzeczywistości nią nie być. Przeczytaj również o zapobieganiu grypie i chroń siebie i całą rodzinę.

Podobieństwo objawów nieżytów górnych dróg oddechowych, czyli tak zwanych chorób przeziębieniowych i grypy wynika z faktu, że organizm człowieka w podobny sposób reaguje na wszelkie czynniki szkodliwe, jakie dostają się do dróg oddechowych. Jedną z tych reakcji jest właśnie odczyn nieżytowy błon śluzowych. W ten sposób organizm reaguje zarówno na drobnoustroje, które dostają się do dróg oddechowych, jak i na czynniki chemiczne, stanowiące zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego, czynniki termiczne

Agnieszka Sobkiewicz
Redaktor naczelny portalu Promedycyna.pl - z branżą związana od ponad 5 lat.

One thought on “Katar i zapchany nos”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.