Choroby kręgosłupa

Kifoza – objawy, leczenie

Kifoza to schorzenie charakteryzujące się nadmiernym zginaniu kręgosłupa w górnym odcinku ku przodowi i jednocześnie nienaturalnym wyginaniu kręgosłupa w tył w na odcinku piersiowym i krzyżowym. Takie odchylenia tworzą tzw. okrągłe plecy.

Przyczyny i objawy kifozy

Naturalna krzywizna kręgosłupa pełni bardzo ważną funkcję umożliwiającą amortyzowanie wstrząsów i utrzymalnie głowy w prawidłowej pozycji. Jednak wiele czynników może wpływać niekorzystnie na utrzymanie zdrowej linii kręgosłupa i w konsekwencji mogą one prowadzić do powstania kifozy mającej wpływ nie tylko na tkankę kostną ale także mięśniową.
Do czynników ryzyka zalicza się:

 • długotrwałe utrzymywanie nieprawidłowej postawy,
 • skolioza (boczne skrzywienie kręgosłupa),
 • przeciążenia,
 • urazy,
 • infekcje kręgosłupa,
 • guzy kręgosłupa,
 • słabe mięśnie w obrębie tułowia,
 • zaburzenia kostnienia nasad trzonów kręgowych,
 • nieprawidłowa gospodarka hormonalna,
 • choroby zwyrodnieniowe kości (osteoporoza, artretyzm),
 • w przypadku kifozy młodzieńczej – choroba Scheuermanna (jałowa martwica kręgosłupa),
 • zaburzenia krążenia,
 • czynniki genetyczne.

Jedym z pierwszych objawów występujących przy tym schorzeniu jest zaokrąglanie się pleców w przypadku, kiedy zmiany zachodzą w odcinku piersiowym lub plecy, które stają się zbyt płaskie, kiedy choroba rozwija się w odcinku lędźwiowym. W późniejszym etapie pojawiają się bóle kręgosłupa zlokalizowane w okolicach występowania zaburzenia, którym towarzyszy często uczucie zmęczenia. Bóle często nasilają się przy zwiększonym wysiłku a w przypadku kobiet także w czasie miesiączki. Obserwuje się również zmiany postawy takie jak zapadnięcie klatki piersiowej, zaokrąglenie ramion, nadmierne wysunięcie głowy w przód czy odstające łopatki. Kifoza może prowadzić do powstania garbu, czyli widocznego wybrzuszenia w części górnej pleców.

Aby jednoznacznie zdiagnozować kifozę, oprócz badania palpacyjnego kręgosłupa i sprawdzenia zakresu ruchu pacjenta, wykonuje się również zdjęcie RTG całego kręgosłupa.

Kifoza – Leczenie i profilaktyka

Bagatelizowanie objawów kifozy może być bardzo niebezpieczne, ponieważ kifoza która się pogłębia może prowadzić do poważnych komplikacji. Jedną z konsekwencji mogą być nawet problemy z oddychaniem, kiedy na płuca wywierany jest zbyt duży nacisk.

Osobom ze zdiagnozowaną kifozą zaleca się częste zmienianie pozycji – krótkie pozostawanie w pozycji stojącej lub siedzącej w celu zminimalizowania nacisku na kręgosłup i jego odciążenie.

Bardzo dobry wpływ na kondycję kręgosłupa obciążonego schorzeniem mają pływanie i zajęcia ruchowe na basenie, joga, gimnastyka korekcyjna oraz ćwiczenia wzmacniające grzbiet i tułów. Jednocześnie należy unikać sportów rowerowych czy ponoszenia ciężarów. Stosuje się również fizykoterapię czy zabiegi poprawiające ukrwienie. Komfort życia osób zmagających się z kifozą może także podnieść zmiana materaca z miękkiego na twardy.

Przy hiperkifozie często wykorzystuje się szelki ortopedyczne i gorsety reklinacyjne oraz prowadzi się leczenie farmakologiczne uśmierzające ból. Kiedy powyższe terapie są niewystarczające lub kiedy schorzenie jest spowodowane infekcją czy guzem, konieczne i skuteczne może być jedynie leczenie operacyjne.

Szelki ortopedyczne i gorsety ortopedyczne

Szelki ortopedyczne i gorsety ortopedyczne są szczególnie efektywne nie tylko w leczeniu wad postawy u dzieci i młodzieży, ale także u osób dorosłych. Obecnie dostępny asortyment narzędzi korygujących wady postawy oferuje środki odpowiednie dla osób w każdym wieku i pomagające w wyprostowaniu sylwetki przy kifozie.

Szelki korekcyjne pomagają w kształtowaniu prawidłowej postawy ciała, a dzięki wymuszeniu większego napięcia mięśni, ich stosowanie może zapobiec schorzeniom takim jak skrzywienie kręgosłupa czy odstawanie łopatki skrzydłowatej. Szelki ortopedyczne usztywniają kręgosłup, jednak nie uciskają ciała w miejscu przylegania. Regularne stosowanie szelek korekcyjnych odciąża serce oraz poprawia ruchomość klatki piersiowej i wymianę gazową. Niektóre modele dostępne na rynku dodatkowo mogą korygować asymetrię barków i łopatek.

Gorsety i pasy w większym stopniu niż szelki stabilizują wybrany odcinek pleców i dodatkowo chronią przed urazami. Pasy nie krępują ruchów, dlatego zaleca się ich zakładanie także podczas ćwiczeń. Stosuje się je nie tylko w celach leczniczych i rehabilitacyjnych, ale także profilaktycznych.

Agnieszka Sobkiewicz
Redaktor naczelny portalu Promedycyna.pl - z branżą związana od ponad 5 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.